понедељак, 28. октобар 2024.

Sajam knjiga 2024 - Nove nabavke u trezoru haosa




Ovogodišnji sajam knjiga rastužio me je bar na tri stavke. Prvo... završen je. Drugo... ovo je poslednji sajam na svima poznatoj lokaciji (dogodine ko zna gde i ko zna kad) I treće.. sad već ustaljene, ali nikad prežaljene, surove stvarnosti sentimentalnog pogleda na pregrade novčanika. Zapravo, ta stega oko srca se skuplja jer pregrade, koje su nekad bile privremeni dom za šarene papiriće sa likovima znamenitih Srba, sada samo pregrade ispunjene neostvarenim željama, nadolazećom zimom i obrocima sačinjenim od sendviča sa više hleba nego priloga.




No... nema kukanja (iako svaki post o sajmu počinje kukanjem), ovo je igra u koju smo svi svesno ušli. Kolekcionarski gen nije nešto što sam birao, ali nije ni nešto od čega sam se branio... naprotiv, lepo sam ga uhranio. Na slici 1 su par pred-sajamskih nabavki i nekoliko interesantnih stvari uzetih prvog dana. Naime... volim prvi dan sajma. Želim da verujem da je najbolja ponuda tada i da se može lepih stvari ugrabiti u hali 4. Osamdeset posto vremena proveo sam u antikvarnom delu, lutavši po holu, plašivši gospodu. Pa, aj'mo redom.


Pred-sajamski ulov - Dan 0



Rječnik simbola - Kao neko ko voli sve vezano za okultizam, misticizam, simboliku, parapsihologiju i slična štiva, ova enciklopedija mi je bila na radaru već neko vreme. Uspešno sam izgubio licitaciju na Limundu, ali se niotkuda pojavio gotovo neprimetno oštećen primerak i 500 dinara sam brže potegao iz džepa nego Jul Briner revolver. 
Kako sam podnaslov kaže: Mitovi, sni, običaji, geste, oblici, likovi, boje, brojevi... 

Detaljan osvrt možda... nekad.



Damir Pavić Septic - Ex Inferis - Dan pred sajam knjiga, imali smo tu čast da se zateknemo na Festivalu srpskog podzemlja u novosadskoj "Fabrici". Događaj je bio posvećen subotičkom umetniku Septic-u, a sa braćom iz "Crnoslovlja", mislim da smo mu odali počast kakvu je zaslužio. "Ex inferis" je, koliko je meni poznato, jedina knjiga koja je sakupila njegove radove i objavila u štampanoj formi. Opet... nažalost, neke slike su lošije rezolucije, a crno-bela varijanta oduzima na Damirovoj kreativnosti.Više bih voleo da je u koloru. Pored svega toga, ipak, zbirka radova za koju smatram da se mora imati.

116 strana stripova i ilustracija.




Kad već spommenuh "Crnoslovlje", specijal (koji je trebao biti drugačiji, ali to je već druga horor priča) uz znoj (bio), suze (skoro) i krv (zamalo), je ugledao svetlost dana, urađen isključivo za FSP. U njemu, možete naći dve horor priče. "Smrt slobodno hoda ove noći", Save Bogića i "Ceremonija", Lazara Vukovića. 
Takođe, tu je i iscrpan izveštaj sa "Slaughter festa", direktno iz pera Milana Kovačevića. Zatim muzičke preporuke od misteriozne stranice "Recenzije iz pakla" i za kraj, intervju sa Milanom Rakićem, verovatno najzaslužnijim čovekom za gledanje skoro svih bendova koji nisu iz Srbije.
Naslovnica i unutrašnjost su obogaćeni upravo Damirovim ilustracijama i crtežima. Do jubilarnog, petog broja, uživajte u ovom specijalu.


Milan Milojević - Crni leptir - Prvenac perspektivnog aleksinačkog pisca ugledao je svetlost dana neposredno pred sajam. Za ovu zbirku sam bio posebno euforičan, jer usled malog, ličnog doprinosa, a samo pozitivnih reči hvale za Milanovo pisanje, jedva sam dočekao da mi padne šaka. Tek sam je započeo i nakon prve tri priče mogu reći da je pred nama jedna izvrsna, jezom obojena, hororična smeša folklora, ruralnog verovanja i ljudske brutalnosti, pomešanih sa onostranim faktorima, koji se pojavljuju samo da bi sejali smrt i patnju. 
Imao sam tu čast da upoznam autora (pretposlednjeg dana sajma) i po ko zna koju put mogu da potvrdim... Pisci horora su totalna suprotnost svojim književnim (ne)delima... u najboljem mogućem smislu. Obratite pažnju na ovu knjigu, a detaljan rivju, vrlo uskoro na blogu.



Sajamski ulov - Dan 1




Ovog izdavača zaista nema potrebe posebno predstavljati. Možete da se ne slažete sa načinom izdavanja, izborom pisaca ili čime god, ali morate imati poštovanja za ovoliki trud. Tri knjige su izašle za ovaj sajam i to: 

Klajv Barker - Knjige krvi tom 2 - Sa ovom zbirkom (velikog, Nekronomikon formata), završen je opus barkerovog najboljeg dela. Ovo je novo, obogaćeno izdanje, a Bobove ilustracije, zamenile su Ivicine. Kao i naredne dve... must have.

Hauard F. Lavkraft - Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda - Dekster je doživeo više formi kod nas. Počevši od Behemota, Bigza, preko Logosa i Tabernakla, dolazimo do najkompletnije verzije sa svim potrebnim fusnotama, dodatcima i pogovorom. Upravo onako kako ovaj roman zaslužuje.

Dafne Di Morije - Ne gledaj sada - E, zbog knjiga poput ove, Orfelin je vredan poštovanja. Po prvi put na našem jeziku, sedam priča strave i jeze, dolaze u pažljivo odabranoj zbirci.

Ovo je, ako se ne varam, 36-ta knjiga u ediciji strave (malo li je?). Ne bih ulazio u dublje detalje o knjigama jer je Gul (D. Ognjanović) na svom blogu već rekao sve što treba da se kaže o njima. Tako da, ko nije upućen, sa par klikova, prebacite se na "The cult of ghoul" i vidite da li je ovo vaša "šoljica čaja".


Miljan Ristić - Smrtonosne i opasne knjige

Kad već spomenuh gos'n Gula, sledeća knjiga dolazi direktno iz njegove preporuke sa bloga (iskreno, nisam znao da je izašla). Takođe, kad već spomenuh šoljicu čaja, ova je upravo po mom ukusu. 
U izdanju Presinga, "Smrtonosne i opasne knjige" su baš to što naslov predstavlja. Koliko pisana reč može biti "štetna"? Svi ste svedoci šta "novinarstvo" može da napravi od reputacije čoveka. Zamislite sad knjige koje utiču na čitav svet, narod, masu... religijske, magijske, ratne, opskurne, zabranjivane, spaljivane, cenzurisane... Miljan je obradio preko sto naslova u ovoj knjizi i jedva čekam da zaronim u ovu, pa može se reći studiju koja po sadržaju datira stotinama godina unazad.


Mladen Milosavljević - Naprata - Mladen me je sa "Jezavom" kupio za sva vremena, a "Večna kuća" je to mišljenje samo zacementirala. Mladen ima vrlo izražen smisao za ruralnu, folklornu jezu i vrlo duboko poznavanje starih, narodnih običaja, predanja, mitova i legendi. Moje viđenje ova dva romana možete videti ovde i ovde, dok "Naprata" stiže čim završim "Crnog Leptira".
Prvo otelotvorenje "Naprate" došlo je u vidu filma od sat vremena čak deceniju pre ove knjige. Pod Mladenovom režiserskom palicom, demon iz vode je izronio, a film u celosti možete pogledati na Youtube-u.




Na istom štandu, gde sam prijatno proćaskao sa uvek raspoloženim Mladenom, pogled mi je privuklo nešto drugo. Gramofonska ploča. Kao i većina kolekcionara, nisam ograničen na hoardovanje jedne celine, već tu mora biti i muzika, pokoja ploča, disk, kasete, pa onda je tanka linija do znački, salveta, numizmatike, Titove memorabilije, kartona i kamenja... uh... Elem... dugo sam razmišljao da li je "Boja izvan svemira" meni lično najbolja Lavkraftova priča. Nisam odlučio, ali je tu negde. "Žir" nam donosi audio dramu u trajanju od oko 40ak minuta fino ispresovanu u prozirni vinil. Ono malo test probe koje sam na štandu čuo, zaintrigiralo me je... kiša, bat konjskih kopita, atmosfera... sve kako treba. Jedini (na oko) minus je kvalitet samog omota. No... za prvo izdanje, neću da kukam. Želim da im ovo bude prvo od. 



                                                                Sajamski ulov - Dan 2





Pingvin - Nebitan čovek - Što bi rekla ona reklama... "Svetsko, a naše". Stevana Subića ne treba predstavljati, njegova dela govore više od hiljadu reči. Svojim brašpenom, uklesao je svoje ime u aleju velikana svetske devete umetnosti, a njegova dela imali smo prilike da vidimo na stranicama Konana, Zagonetača i Lavkraftovštine"Treći dan" u izdanju "Veselog četvrtka". 
"Pingvin" je fenomenalno izdanje "Čarobne knjige", gde imamo dve verzije nebitnog čoveka. Kolor i crno belu. Istoimena serija je trenutno vrlo visoko kotirana, tako da je vreme za izbacivanje stripa odlično. Kao što naslov sugestira, pratimo priču lika, koji od neprimetnog prokletnika dolazi u sam vrh kriminala Gotama i postaje jedan od ikona-negativaca.





Tardi - Ledeni Demon - Priznanje #1. Demona nisam čitao (zabezeknuti smajli). Otprilike znam o čemu se radi, ali me je specifičnost crteža iz nekog razloga odbila. Kao "Vrana"... koliko god legendarna priča bila, nešto me ne vuče tom izdanju. No... nakon mnogo pohvala od ljudi za koje smatram da imaju kredibilitet, morao sam da pokleknem. Verujem da nisam pogrešio i da će ova Žil Vernovska, natprirodna, snegom prekrivena fikcija biti zaista dobra avantura.

Kaza - Arhe & Lejla - Priznanje #2. Nisam pojma imao šta je ovo, dok nisam video najavu na sajtu. Za razliku od gore-pomenutog "Ledenog demona", pažnju mi je privukao izuzetno specifično-fenomenalan crtež. Ima tragova Kordeja, ranijeg Bilala, ali stil je većinom nepogrešivo Mebijusovski. Ovo je jedno od onih izdanja u koje jedva čekam da uronim i vidim da li je unutrašnjost ukusna kao što na oko deluje.


Kolin Vilson - Misterije - Iz istog razloga kao i "Rječnik simbola", ovaj dvojac mi je bio na radaru već neko vreme. No, obzirom da nije raritet, nije mi ni bilo prehitno sa kupovinom. Sada je prilika bila dobra, cena dobra... sadržaj dobar. 
U principu, ovo nisu klasične misterije tipa "Gde nestaju avioni u Bermudskom trouglu?". Ovo je studija koja se fokusira na okultno, paranormalno i natprirodno, a prezentuje stvarne slučajeve i tekstove. poprilično detaljno dokumentovane. Sastoji se od četiri poglavlja, a sadržina je: 
Duhovi, sablasti i klatna, Džinovi i veštice, Staza zmajeva, Bezvremena zona, Koliko mojih ja postoji, Silazak u nesvesno, Evolucija, Velika tajna, Druge dimenzije, Oni drugi svetovi, Ponovno otkriće magije...




Znak Sagite - Znak sagite je krenuo sa objavljivanjem davne 1993. godine i uz nekad malu, nekad veću pauzu, dođosmo do 27 broja... nije loše. Skoro pa jedna godišnje i preko 6000 stranica domaćih priča, stranih autora, studija, recenzija, festivala, ilustracija, stripova, tematskih brojeva... Prolazeći kroz prethodne brojeve, uhvatila me je nostalgija i morao sam popuniti rupu u biblioteci. Uz cene koje su se volšebno menjale, došli smo do razumnog dogovora, koji je obojici odgovarao. Posebna pohvala za par poslednjih brojeva, koji su urađeni poprilično kvalitetno i neštedljivo. 27-mica je posebno "masna".


Žive Rane - Slomen i Kidis - Autobiografija Entonija Kidisa nije nešto što me je interesovalo na prvu loptu. Nisam preveliki fan RHCP-a, međutim, ova knjiga mi je bila "uvaljena" u ruke i  na nagovor sam je pročitao davno, još u prvom "Alnari" izdanju. Ne pamtim sve detalje, ali onaj dobar deo kojeg se sećam mi je bio izuzetan.
Naravno... nemoguće je utvrditi tačan procenat istine u svim ovim "rock and roll superstar" biografijama, bez da sam u njegovoj koži, ali svakako, lud život, luda psiha i lude šanse, koje su ga iz pakla droge i samog dna koje je zbog nje dotakao, vratile u normalu su zaista avantura vredna čitanja. 
Za svega 300 dinara i skoro neprimetno "oštećen" primerak, ova knjiga je iz samog grotla "Vulkana" pošla put Žarkova.



Sve u svemu, rame iščašeno, pare potrošene, wanted lista za kupovinu se nije smanjila. Nisam video sve ljude koje sam želeo  (jbg... život), nisam dočekao Subićev crtež (jbg...vreme), ali sam sreo poprilčan broj dragih lica, a upoznao i neka nova. Jedan od razloga zašto volim sajam je taj što smo svi tu u potrazi za istim ciljem, pa ljude iz različitih sfera mogu videti sve na jednom mestu. Ostalo je još ponešto od knjiga, stripova, ali nema žurbe...




Нема коментара:

Постави коментар