Da je ovo godina literarnog horora, u to nema sumnje. Nešto što je delovalo poprilično daleko i nedostižno, uobličilo se u svoj svojoj strahoti brzinom svetlosti. Neke stvari su tu, pred nama, a na neke ćemo sačekati još samo malo. No, do tada Zbirka priča "Divlja kapela", svoj fizički oblik ugledala je nedavno, a odmah za njom i Besan 4, regionalna zbirka horor autora (o kojoj poseban post ide uskoro). Najnovije "Crnoslovlje" je predstavnik andergraunda u svim njegovim mračnim oblicima, a "Vragovesti" su na putu. Za njih, kao i za "Kapelu", poseban osvrt, čim završim sa Besanom.
Ne mogu dovoljno da iskažem nezadovoljstvo manjkom vremena i viškom posla. Dva faktora, koja su me sprečila da prisustvujem promociji Crnoslovlja i jednako friškog Besana 4, održanoj u nedelju na tajnoj lokaciji u Novom sadu. Ipak... u svemu ima i nešto dobro, a moje zadovoljstvo je da vam na ovom blogu predstavim najnovije ostvarenje iz kuhinje novosadsko-subotičkog tria. Jedini andergraund fanzin posvećen hororu upravo je dobio drugi deo. "Crnoslovlje" #2: Nastavak - je izašlo iz štampe i putem "Sokola" doletelo u moje ruke.
Sa jednako luksuznim promo box-om, ovaj fanzin polako iz istog prelazi u knjižicu. Obim se utrostručio u odnosu na prvi broj, a sadržaj postaje raznovrsniji. Nekoliko umetnosti se spajaju u jedno crno delo. Horor priče, recenzije, poezija, artwork, strip i intervju. No, poznajući kreativne umove tvoraca ove sjajne abominacije, prave stvari su tek u začeću.
Crnoslovlje #2: Nastavak - donosi pet priča. Ovaj put, na moje lično zadovoljstvo, tri priče su od Daniela Tikvickog, jednog od 33% Crnih i 100 % Librariona, i iako su minijature, vrlo je jasno šta je pisac hteo da keže. Za horor je dovoljna jedna sekunda, jedan rez, jedan pucanj, jedan metak... jedna grozna smrt, a za dobrog pripovedača i jedna rečenica. Nakon uvodne reči, Daniel fanzin otvara sa "Čista duša jedne muve" kratkom pričom u kojoj se život, sažaljenje, tuga, oproštaj i smrt sreću u jednoj stranici.
Potom, dolazimo do jedne od dve duže priče. Sa prvom, pod nazivom "Vražja boginja Kali" debituje sociolog Nemanja Rajak, koji nam približava agoniju i brutalnost rata iz perspektive nekolicine dezertera. U priči, strah ubrzo zamenjuje glad, a kukavičluk zamenjuje perverzija i animalni poriv. Hladnoću spira krv, a prijateljstvo spira metak. Dokle glad može da ide i do koje tačke prestaje čovek, a počinje životinja? Rajak je lepo dočarao, ubacivši taj "stvarni" momenat nečega što se vrlo lako moglo desiti i van mašte pisca.
"Exto", iz pera Ivana Nešića, druga je duža priča i donosi interesantan pogled na "pohlepu". Protagonista je Robert. Čovek koji se bavi preprodajom, a čiji morali i načela su gurnuti u blato zarad bilo kakvog profita. Ubrzo, čovek primećuje misteriozno @ koje ga svuda prati i kreće u spiralu ludila, gde u matriksu devete umetnosti upoznaje "novog" sebe. Dok jedan raste, drugi rapidno propada. Pohlepa je čudna stvar.
Poslednja Danielova minijatura nazvana "Plodova voda i kreč" je nešto drugačije. Bajkovita legenda o sakatim krojačima je priča koja me je neodoljivo podsetila na priče Ransoma Rigsa. Izuzetna ideja i priča o potrošnim ljudima koji su tu da rade, rađaju se i umiru? Jedina moja zamerka nakon čitanja je što hoću još. Još razrade, još priče.
Nakon nekoliko pesama mračne poezije dolazimo do intervjua sa Danijelom Vizijem. Čovekom koji je zadužen za stvaranje dve vrste umetnosti. Stripa i piva. Ovde, na nekoliko stranica, možete saznati sve planove, ideje, impresije, kao i šta je "Memento Mori", šta je "Post mortem" i koje pivo je najbolje u ovim vrućim danima.
A kad smo već kod stripa, ovde imate sneak peak u scenario i nekoliko tabli za delo nazvano 8MM. Vizijeva vizija i Tarabićev crtež, kreiraju brutalno snaf delo, koje služi kao savršen trejler za sve one koji razmišljaju da li da kupe "Memento mori" ili "Post Mortem". Nakon ovih kadrova, dileme više nema.
Kao i u prvom broju, glupo bi bilo proći bez antirecenzije, a za ovu, Milan je, poprilično stručno i krvoločno napravio disekciju naveliko hvaljenog "Northman"-a. Svi znate njegove recenzije preko stranice "Recenzije iz pakla". Ova je upravo to. Namerno upotrebih izraz "krvoločno", jer, oni koji su uz box imali sreću da dobiju "Krvolok - Demo", sada mogu pored horor reči, čuti i horor vokal Milana Kovačevića u svom prajmu, pre otiska u literarne vode.
I za kraj, nešto što i sam jedva čekam. Najava za "Vragovesti" sa sinopsisom svake priče koju u sebi nosi.
Naravno. Ne mogu, a da ne pomenem vizuelni dvojac ovog broja, a to su: Nenadmašivi mistik iz Ukrajine, čiji morbidni radovi krase prvi broj - Andrei Strachov, koji je ovde doneo čak tri slike. Za box, majicu i sam fanzin. Naravno, kome se sviđaju ovi dijabolični kolaži, može ih kupiti direktno preko stranice "strachovart".
Uz njega, nekoliko ilustracija donosi nam i fenomenalni Damir Pavić - Septic. Sa svojim Đunđi Ito-vskim morbidnim radovima, obogatio je unutrašnjost fanzina i dao mu taj dodatni horor, andergraund šmek.
Za ovaj broj... toliko. Malo li je?
Нема коментара:
Постави коментар